Sa facem niste calcule simple.

1 kil de lapte  – 4.90 lei.  vs. 1 litru de motorina euro 5  – 4.20 lei
1 kil de ulei  – 10 lei (minim) vs. 6 litri de ulei de motor – 390 lei (o data pe an)

Daca ma gandesc cat lapte ar trebui sa beau pe luna, sau cat ulei ar trebui sa ard intr-un an de zile, parca ar trebui sa prajesc cartofii in ulei de motor si sa beau benzina ca sa ies mai ieftin.

Si zicea cineva ca economia romaneasca o duce bine si ca avem productie? Care productie atat timp cat laptele si uleiul ala produse la noi sunt mai scumpe decat motorina si uleiul de motor aduse din import?

About The Author

Cristi Dorombach, problogger la piticu.ro, dcristi.ro scrie despre internet, online, social, politic, filme, muzica, viata de zi cu zi pe blog.

13 Responses

  1. andu

    unde ai vazut tu ulei cu 10 lei/litru ?
    vezi ca un ulei de calitate e cam 6-8 lei asa ca nu prea esti in tema iar laptele le 4,9 lei e cel mai bun lapte asa ca nu prea e corect ce spui tu.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.