home to blog Masina mea o duce mai bine ca mine

Masina mea o duce mai bine ca mine

Sa facem niste calcule simple.

1 kil de lapte  – 4.90 lei.  vs. 1 litru de motorina euro 5  – 4.20 lei
1 kil de ulei  – 10 lei (minim) vs. 6 litri de ulei de motor – 390 lei (o data pe an)

Daca ma gandesc cat lapte ar trebui sa beau pe luna, sau cat ulei ar trebui sa ard intr-un an de zile, parca ar trebui sa prajesc cartofii in ulei de motor si sa beau benzina ca sa ies mai ieftin.

Si zicea cineva ca economia romaneasca o duce bine si ca avem productie? Care productie atat timp cat laptele si uleiul ala produse la noi sunt mai scumpe decat motorina si uleiul de motor aduse din import?

13 thoughts on “Masina mea o duce mai bine ca mine

  1. tu stiai ca laptele cumparat direct de la “tarani” costa 0.7 lei litrul?! da`ti seama pe ce dai restul. cu atat cumpara marii producatori litrul de lapte. asa ca nu ma mira nimic.

  2. @Andra Dacă nu ai pe cineva de încredere de la cine să iei laptele, e mai greu. Eu nu am încredere în toți țăranii … cum fac ei laptele ăla până ajunge în sticle de plastic refolosite.
    Da știu, îl fierbi și nu mai are nimic … dar tot nu mă împac cu ideea că laptele ăla a spălat pe cineva pe mâini de balegă.

  3. adi balega e sanatoasa, dar daca laptele ala are pesticide si alte balarii chimice ce mananca vaca? 🙂

    Cineva … cumpara si tu un lapte din magazin te rog … atat costa ce naiba ?

  4. fraierii produc, desteptii consuma. romanii unde se incadreaza? consumul se poate vedea in mall-urile care inca mai rasar.

  5. Preturile sunt cu 10 pana la 20 de procente mai mici atat pentru lapte cat si pentru ulei. Eu cred ca masinuta ta te pacaleste cand face piata. Iti incarca factura sa ii mai ramana de-un odorizant, de-un lichid de frana…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.