– Marele Premiu (acordat de Dacia) – “Travelling circular” de Iuliana Ciugulea (TVR)

– Premiul de Excelenta – Liviu Ciulei

– Premiul Special al Juriului – “Biserica inghitita” de Alina Suatean (TVR Cluj)

– Premiul pentru emisiune informativa – “Jurnal”, “Realitatea zilei”, “Editorii realitatii” – Realitatea TV

– Premiul pentru talk-show (acordat de BCR) Ð “Stirea zilei” cu Gabriela Vranceanu Firea (Antena 3)

– Premiul pentru emisiune de cultura (oferit de Freedom House) – “Garantat 100%” de Catalin Stefanescu (TVR 1)

– Premiul pentru emisiune-magazin (oferit de Oriflame) – “Cafeaua cu sare” de Dana Deac (Antena 3)

– Emisiune de divertisment – “Viata de tigan” – Liana Sandulescu, Luminita Dumitrescu, Dominic Dembinski (TVR 1)

– Premiul pentru documentar social-politic (oferit de cotidianul “Romania libera) – “1989. Sange si catifea” de Cornel Mihalache (TVR 1). Au mai fost nominalizate “Valea Jiului, o istorie in ruina” de Catalin Apostol (TVR 1) si “Seniorul Corneliu Coposu” de Georges Boisnard (TVR 1)

– Premiul pentru film-portret Ð “Arta cu sare si piper – Vladimir Setreanu” de Stefana Bratu si Sandu Mihai Paun (TVR International). Au mai fost nominalizate “Mama Ghia” de Diana Deleanu (TV Etalon Rm. Valcea) si “Centenar Birlic” de Irina Ifrimache (TVR International)

– Premiul pentru ancheta – “Spirite invrajbite” de Daniel Georgescu (TVR 1). Au mai fost nominalizate “Razboiul statuilor” de Ileana Gaita (TVR 1) si “Experiment global” de Dana Robea si Tiberiu Stefanescu (TVR 1)

– Premiul pentru documentar de arta – “Familia Lowendal” de Anca Filoteanu (B1 TV). Au mai fost nominalizate “Alexandru Macedonski – Mastile poetului” de Vasile Alecu si Roxana Chirita (TVR 2) si “Istoria operei “Oedip”” de Luminita Constantinescu (TVR Cultural)

– Premiu pentru reportaj – “D’ale lu’ Mitica” de Liliana Paun si Cristian Vlad (TVR 2). Au mai fost nominalizate “Spania, ultimul tren” de Irina Pacurariu (TVR Iasi) si “Vecini cu Domnul” de Codruta Anghelescu (TVR 1)

– Premiul pentru clip muzical – programul “Clipe si sunete” de Oana Dragulinescu si Silviu Andrei (TVR Cultural)

– Premiul pentru interviu – “Serge Moscovici. Cronica anilor disparuti” de Cristina Tilica (TVR 1)

– Premiul pentru one-man-show Ð “In gura presei” de Mircea Badea (Antena 1)

– Premiul “Conditia umana” – “Cei uitati” de Adrian Dragusin si Tiberiu Stoichici (TVR 1)

– Premiul “Jean Louis Calderon” – “Otelec” de Ioana Raduca (Antena 1)

– Premiul pentru minireportaj – “Profesori in greva” de Adrian Bucur (Prima TV)

– Premiul pentru Opera Prima – “Noapte sfanta in Maramures” de Cristina Soloc (TVR 1)

– Premiul pentru imagine (oferit de Castel Film) – Laurentiu Popescu si Ovidiu Guzu (TVR 1)

– Premiul pentru montaj – Oana Gheorghe, Sebastian Chelu, Robert Kallos (TVR 1)

– Premiul pentru sunet – Nicolae Baltaretu si Florin Tabacaru (TVR 1)

– Premiul pentru intreaga activitate – macheuza Georgeta Popovici (TVR) si maestrul de sunet Radu Boeriu (TVR)

Sursa – Romania Libera

About The Author

Cristi Dorombach, problogger la piticu.ro, dcristi.ro scrie despre internet, online, social, politic, filme, muzica, viata de zi cu zi pe blog.

4 Responses

  1. Nane™

    woooow..felicitari maestre..ai scris si despre alte questii decat tv =)))))

    Reply
  2. diabolique

    Nancy e vba de Garantat 100%, nu de emisiunea lui Turcescu.
    Cat despre RTV, avem in continuare cele mai bune stiri informative. O dovada este faptul ca am luat premiul APTR 2006 ” Emisiuni informative” pentru “Jurnal”, “Realitatea zilei” si “Editorii Realitatii”.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.